ПОЗАБАЛАНСОВИЙ ОБЛІК АМОРТИЗАЦІЇ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ
УДК 657.372.3
Єфремова А.В., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація: Визначено термін «амортизація»; наведено облікові рахунки для амортизаційних відрахувань; запропоновано створити на підприємстві обліково-аналітичну систему для контролю за цільовим використанням основних засобів.
Ключові слова: основні засоби; облік; амортизація; відрахування; відтворення.
Abstract: the definition of the concept of “depreciation” is considered; the account accounts for depreciation deductions are given; It is proposed to create an enterprise accounting and analytical system for monitoring the target use of fixed assets.
Key words: fixed assets; accounting; depreciation; deductions; reproduction.
На сьогоднішній день українські підприємства недостатньо приділяють увагу контролю за цільовим використанням амортизаційних відрахувань. Така ситуація призводить до того, що інформація по величині амортизаційних відрахувань слабо кореспондується з використанням наявних грошових коштів. У той же час у країнах Євросоюзу діє Фонд технічного переозброєння, що надає можливість за рахунок амортизації модернізувати чи замінити об’єкти основних засобів. Відсутність контролю за цільовим призначенням амортизації веде підприємство до кризового стану (знижується конкурентоспроможність, погіршується фінансовий стан підприємства), саме це обумовлює актуальність обраної теми.
Питання амортизації та її ролі у забезпеченні процесу відтворення основних засобів завжди було актуальним та розглядалося багатьма вченими, серед яких Н. Білинська [1], М. Чумаченко [2], Ю. Маляревський [3] С. Голов та інші.
Мета дослідження полягає у тому, аби охарактеризувати засади позабалансового обліку накопичення і використання амортизаційних відрахувань та виявити напрямки удосконалення формування облікової інформації з метою управління процесом відтворення основних засобів.
Ефективне функціонування підприємства напряму залежить від інвестицій у модернізацію морально і фізично зношених основних засобів (ОЗ – далі). На сьогодні на підприємствах досі збереглася тенденція низького рівня управління процесом відтворення ОЗ. Ефективним та надійним інструментом фінансування їх відтворення є амортизація, яка обліковується рахунком 13 Плану рахунків та позабалансовим рахунком 09. Поняття «амортизація», можна охарактеризувати, як систематичний розподіл вартості необоротних активів протягом строку їх експлуатації [4].
Позабалансові рахунки призначені для того, аби відображувати ті господарські факти, які у даний період не мають впливу на стан активів, капіталу та зобов’язань підприємства, однак вимагають спостереження та контролю за ними. Позабалансовий рахунок 09 «Амортизаційні відрахування» створений для забезпечення бухгалтерського обліку накопичення та цільового використання амортизаційних відрахувань. Облік амортизаційних відрахувань ведеться за простою системою (тобто записи про накопичення чи використання коштів проводяться на одному позабалансову рахунку) [5].
Нарахування амортизації показує яку суму зносу ОЗ перенесено на виготовлену продукцію, а не акумулює кошти. Витрати на амортизацію – розрахункові витрати в собівартості продукції, а сума цих витрат у виручці від реалізації – джерело фінансування інвестицій підприємства [2, с. 8]. Збільшення залишку на рахунку 09 «Амортизаційні відрахування» відбувається на суму накопиченої амортизації, а зменшення – на суму використаної амортизації на погашення позик, отриманих на капітальні інвестиції тощо. Однак, важливим моментом є мобілізація коштів, адже бувають моменти, коли не вся сума, вказана за дебетом рахунку 09 «Амортизаційні відрахування» буде отримана. За різних умов продукція може бути реалізована за ціною нижче собівартості, тому у цьому випадку амортизаційні відрахування надійдуть не у повному обсязі. Тобто сума амортизаційних відрахувань буде складатися з суми збитку (що припадає на невідшкодовану амортизацію) та з відшкодованих коштів у виручці. У таких випадках необхідно проводити коригування наявних амортизаційних коштів на невідшкодовану частину амортизації [3, с. 121-122].
Для того, аби належним чином керувати накопиченням та використанням амортизації, значної уваги варто надати саме створенню обліково-аналітичної системи, яка б могла забезпечити надання керівництву актуальної та вичерпної інформації для швидкого прийняття оптимальних рішень, адже у зв’язку з нестабільним становищем та інфляційними процесами в країні формування амортизаційного фонду та резервування коштів на окремих рахунках є недоцільним [1, c. 4].
Формування вхідної інформації для обліку і аналізу накопичення та використання амортизації здійснюють на основі типових форм первинної документації з обліку ОЗ та амортизаційних нарахувань. Вихідну інформацію формує бухгалтерія щомісяця протягом року у вигляді відомості накопичення та використання амортизації. В умовах комп’ютеризації обліку можлива більша деталізація стосовно об’єктів ОЗ. Амортизаційні кошти мають бути використані за цільовим призначенням для забезпечення простого відтворення. Якщо кошти амортизаційного фонду не використані повністю, неможливо говорити про придбання ОЗ за рахунок прибутку, адже саме вони є джерелом відтворення засобів праці, і тільки після їх закінчення можливе використання прибутку підприємства [2, c. 7-8].
Інформація щодо накопичення та використання амортизаційних коштів наводиться у Примітках до фінансової звітності у розділі «Використання амортизаційних відрахувань». За цими примітками керівники мають змогу проаналізувати співвідношення накопиченої амортизації та використаною сумою цих відрахувань.
Отже, правильно організований позабалансовий облік дає змогу підприємству отримати необхідну обліково-аналітичну інформацію для того, аби ефективно керувати процесом відтворення ОЗ. Однак це буде лише початком досліджень, адже у майбутньому виникне питання, аби автоматизувати процес формування інформації у Примітках щодо «Використання амортизаційних відрахувань».
ЛІТЕРАТУРА
Білинська Н.Є. Інформаційні можливості позабалансового обліку амортизації та напрями їх розширення: наук. стат. / Н.Є. Білинська – Україна: Київ, 2016. – 6 с.
Чумаченко М.Г. Амортизаційні відрахування – істотне джерело фінансування інвестицій підприємства: наук. стат. / М.Г. Чумаченко – Україна: Київ, 2004. – с. 6-9.
Маляревський Ю.Д. Організаційно-економічне забезпечення технічного переозброєння промислових підприємств: монографія / Ю.Д. Маляревський. – Харків: ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2016 – 274 с.
Науковий керівник
к.е.н., доц. Маляревський Ю.Д.