ДОСЛІДЖЕННЯ СУЧАСНОЇ ТЕНДЕНЦІЇ ДО ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ, ЇЇ ВПЛИВ НА РОЗУМОВИЙ ТА ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК МОЛОДІ

УДК 796

Шварьова В.А., студентка 2 курсу
ХНЕУ ім. Семена Кузнеця

Анотація: Розвиток людини, як у розумовому плані, так і у фізичному, її життєздатність та тривалість життя напряму залежать від її здоров’я. А вже здоров’я, з медичної точки зору, на 50-55% залежить від образу життя, на 20% - від навколишнього середовища, та на 18-20% - від генетики [1]. Питання взаємозв’язку фізичної культури та ефективності навчання студентів молоді цікавило і продовжує цікавити вчених, тому в цій статті буде розглянуте дослідження впливу спорту на розумовий та фізичний розвиток молоді.

Ключові слова: фізичне виховання, здоровий спосіб життя, навчання, спорт, молодь.

Abstract: The development of a person, both mentally and physically, its viability and life expectancy are directly dependent on its health. But health, from the medical point of view, is 50-55% dependent on the way of life, by 20% - from the environment, and by 18-20% - from genetics [1]. The question of the relationship between physical culture and the effectiveness of teaching young students interested and continues to interest scientists, so this article will examine the impact of sport on the mental and physical development of young people.

Key words: physical education, healthy lifestyle, education, sports, youth.

У наш час, більшість молоді підтримують тенденцію ведення здорового образу життя (ЗОЖ), проте слід зазначити, що дане поняття розуміється у всіх по-різному і не зовсім чітко визначене у масовій свідомості. Тому для того, щоб визначити, як сучасна молодь розуміє та сприймає таке поняття, як «ЗОЖ», було проведено опитування серед студентів 2 курсу спеціальності «Міжнародна економіка», за результатами якого було з’ясовано, що спектр думок виявився різноманітним і має такий вигляд:

  • зож – це відсутність будь-яких шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю та наркотиків);
  • це постійна фізична активність та займання спортом;
  • це збалансоване та правильне харчування;
  • це правильний розпорядок дня (здоровий сон, час на роботу, навчання та відпочинок);
  • це душевна рівновага та спокій.

Як з’ясувалося, спорт для молоді – це не єдина складова у довгому ланцюжку факторів, якими визначається здоровий образ життя людини. В античні часи фізичне виховання було дуже важливим, бо від нього залежало життя людей, проте на сьогоднішній час все змінилось. У сьогоденні людина повинна гармонійно поєднувати і фізичний, і розумовий, і психологічний розвиток. Адже підвищення розумових та психічних навантажень без оптимальної їх компенсації фізичною активністю приведе до погіршення загального стану здоров’я, яке, в свою чергу, може дати збій функціонуванню всього організму, та навпаки. При всій очевидній необхідності фізичної та розумової активності одночасно, постає питання, який вид спорту для цього обрати. Насправді, їх дуже багато – це і футбол, і волейбол, і теніс, проте особливої уваги заслуговує баскетбол. Він дає різностороннє навантаження на організм – в грі задіяні всі частини тіла, сприяє емоціональному розвитку, і звичайно розумовому [2]. На ефективність ігрової діяльності баскетболіста впливають його інтелектуальні здібності, здібність до тактичного мислення. У баскетболі необхідні такі фізичні здібності, як швидкість та об’єм зорового сприйняття, висока інтенсивність тренувальних навантажень; такі розумові здібності, як здатність мозку передбачувати події, бо гравцю потрібно постійно обчислювати ймовірність майбутніх змін протягом гри; такі психологічні здібності, як стійкість до різних факторів, які будуть заважати концентруватися на грі (галаси та крики гравців та вболівальників) [3]. Отже, баскетбол є різностороннім та багатоплановим засобом фізичного, інтелектуального та психологічного розвитку людини.

Проте без інших чинників здоров’я існувати не може. Збалансоване та регулярне харчування – не менш важливий компонент ЗОЖ. Правильний раціон та прийом їжі повинен відповідати потребам конкретної людини у конкретний період часу. Наприклад, спортсменам, які займаються інтенсивними видами спорту та які активно тренуються необхідно додавати в раціон більше вуглеводів, адже з них організм отримує необхідну енергію. Спортсмени, котрі займаються біль силовими видами спорту, необхідно додавати більшу кількість білка – будівельного матеріалу для м’язів.

Усі опитувачі погодилися з тим, що наявність будь-яких шкідливих звичок суперечить поняттю «ЗОЖ». Шкода від куріння та наркотиків була доказана вченими вже давним-давно, тому зрозуміло, що ЗОЖ та ці дві звички – речі несумісні. Проте щодо вживання алкоголю під час опитування та дискусії між студентами виникали деякі суперечки. Одна група людей вважала, що при здоровому образі життя, людина не може приймати будь-який алкоголь взагалі. Інша група учасників мала дещо іншу думку – вони вважають недопустимим тільки зловживання алкоголем, проте рідке вживання алкогольних напоїв, наприклад, на свята є допустимим. Навіть було згадано такий факт, що лікарі дозволяють пити вино для профілактики деяких захворювань, проте воно повинно бути якісним, зробленим зі справжнього виноградного соку, без хімічних добавок.

Правильний розпорядок дня займає важливе місце для тих людей, котрі ведуть здоровий спосіб життя. Достатня кількість сну – є запорукою гарного самопочуття, необхідної кількості сил для виконання всіх справ протягом дня та доброго настрою. Відомо, що у студентів є проблеми з цим, бо велике навантаження у навчанні, у деяких робота та бажання проводити весело та незабутньо «найкращі роки свого життя» змушують жертвувати майже найважливішим для молодого організму – сном. Саме тому для людей, які хочуть почати вести здоровий спосіб життя, великою перепоною стає їх розпорядок дня, який не завжди збігається с ритмом, притаманному ЗОЖ.

Душевна рівновага та спокій – це фактор, який набрав найменшу кількість голосів, проте він є також одним із головних компонентів ЗОЖ. Стреси та переживання негативно впливають на самопочуття людини: часті головні болі, постійне недосипання, підвищений тиск, ослаблення імунітету [4]. Через стреси виникають великі проблеми зі здоров’ям, не дивлячись на те, що у житті присутні і спорт, і правильне харчування. Тому не варто нехтувати своїм ментальним здоров’ям і у складному випадку краще звертатися до лікаря цього напрямку – психолога або психотерапевта.

Ведення здорового способу життя – важка річ, і хоча це тенденція, якої намагається притримуватися сучасна молодь, все ж таки не всі прагнуть до такого образу життя. Об’єктивними перепонами до ЗОЖ можуть стати такі фактори, як:

  • характер занятості – навчання чи робота, тобто люди ведуть малорухомий спосіб життя і фізично не можуть бути постійно активними;
  • розклад занять – цей фактор може бути перепоною для регулярного харчування, яке повинно відбуватися в певні години;
  • недостатня кількість фінансових ресурсів – справжня здорова їжа в будь-який сезон року – недешеве задоволення;
  • брак часу – студентам потрібно багато часу на аудиторні заняття, а потім ще й для самостійної роботи вдома, також багато часу займає дорога у великому місті від дому до учбового закладу та навпаки. Проте іноді брак часу виникає також через залежність від Інтернету.

Отже, для того, щоб вести здоровий спосіб життя людині необхідно навчитися, перш за все, самодисципліні та самоорганізації, вміти планувати свій день, проводити час з користю, вміти жертвувати певними речами та обирати те, що більш важливо на даний момент. ЗОЖ – це важко, та не у всіх людей вдається вести його правильно, проте залучати спорт у своє життя, слідкувати за своїм харчуванням та режимом дня та обирати правильне оточення може кожен. Саме тоді людина буде всесторонньо розвиватися: як у фізичному плані, так і духовному, і розумовому.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Всемирная организация здравохранения.

  2. Козіна Ж.Л., Воробйова В.О. Особливості методики підготовки баскетболісток в умовах педагогічного вуза // Физическое воспитание и спорт в высших учебных заведениях: интеграция в европейское образовательное пространство // сборник статей под ред. Ермакова С.С. / международная электронная научная конференция, г. Харкьов, 26 апреля 2005 года. – Харьков, ХДАДАМ, 2005. – С. 176-182ю

  3. Макеева В.С. Баскетбол как средство профессионально-прикладной подготовки будущих учителей начальной военной подготовки // Формы и методы активизации учебного процесса по физическому воспитанию студентов высших и средних специальных учебных заведений. Республ. научно-практическая конференция Ашхабад. – Ч. IV. 1989. – С. 78-80ю

  4. Влияние стресса на организм человека.

Науковий керівник

викладач Кравченко О.С.