ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ОБЛІКУ І АУДИТУ КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ БАНКУ

УДК 336.518.032.1

Корнієнко Д.С., студент 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. У статті обґрунтовано теоретичні засади обліку і аудиту касових операцій банку через уточнення сутності та економічного змісту касових операцій банку та визначення особливостей обліку та аудиту касових операцій банку.

Ключові слова: теоретичні засади, сутність, бухгалтерський облік у банку, аудит банку, касові операції банку.

Annotation. The article substantiates the theoretical principles of accounting and audit of bank cash operations by clarifying the essence and economic content of the bank’s cash operations and determining the features of the bank’s accounting and auditing of cash operations.

Key words: theoretical foundations, essence, accounting in the bank, bank audit, cash operations of the bank

Тенденції останніх років функціонування банківської системи України свідчать про високу конкуренцію на ринку банківських послуг. Саме конкуренція змушує банки приділяти першорядне значення розвитку, удосконалюванню й модернізації банківських продуктів із застосуванням сучасних досягнень в області високих технологій, а також підвищенню якості обслуговування. Якість обслуговування прямо залежить від спектра банківських послуг, тому важливо зробити останні затребуваними, доступними – такими, що відповідають зростаючому рівню життя й відповідному рівню вимог, а також високому ритму життя сучасної людини.

Поряд із усім перерахованим вище з’являється необхідність у застосуванні сучасних методів управління та відповідальному контролі за діяльністю банків. Тому питання дослідження бухгалтерського обліку та аудиту як форми банківського контролю сьогодні актуальні. Особливо в частині здійснення касових операцій банку, оскільки саме касові операції банків на сьогоднішній день є самими затребуваними як з боку суб’єктів господарювання, так і з боку населення. Все це й обумовлює актуальність та своєчасність обраної теми дослідження.

Метою даної статті є обґрунтування теоретичних засад обліку і аудиту касових операцій банку через уточнення сутності та економічного змісту касових операцій банку та визначення особливостей обліку та аудиту касових операцій банку. В процесі дослідження були використані такі методи: аналіз, синтез, узагальнення та систематизація.

Останнім часом теоретичні засади обліку і аудиту касових операцій банків в Україні досліджувалися фрагментарно та потребують комплексних досліджень. Отже, залишаються мало вивченими наукою питання, пов’язані із визначенням сутності та економічного змісту касових операцій банків, виявленням особливостей обліку та аудиту останніх.

Касові операції банку займають досить велику питому вагу у загальному обсязі банківських операцій. Операції комерційних банків з готівковими коштами в національній та іноземній валюті відносяться до касових операцій, основними видами яких є:

  • прийняття готівки національної та іноземної валюти від клієнтів для зарахування на власні рахунки та рахунки інших юридичних і фізичних осіб або на відповідний рахунок банку;
  • видача готівки національної та Іноземної валюти клієнтам безпосередньо з їх рахунків через касу банку або із застосуванням платіжних карток через касу або банкомат;
  • прийняття від фізичних та юридичних осіб готівки національної та іноземної валюти для переказу і виплати отримувачу суми переказу в готівковій формі;
  • вилучення з обігу сумнівних банкнот (монет) та надсилання їх на дослідження;
  • обмін клієнтам непридатних до обігу банкнот (монет) національної валюти на придатні; інкасація готівки; підкріплення кас, обмінних пунктів та банкоматів плівкою; готівкові валютно-обмінні операції [1-3].

Банки самостійно визначають перелік касових операцій та інших послуг, які пропонуються клієнтам. Банки здійснюють касове обслуговування клієнтів на договірних засадах.

Згідно з Інструкцією про ведення касових операцій банками в Україні, касові операції проводяться банками лише після одержання ліцензії Національного банку України. Касове обслуговування банками клієнтів та оброблення готівки здійснюється в операційній касі, яка може включати окремі види кас: прибуткову, видаткову, касу перерахування. Прибуткові каси, у свою чергу, можуть поділятися на денні та вечірні. Денні каси приймають готівкові кошти протягом операційного дня банку, а вечірні – після закінчення операційного дня. Структуру операційної каси та чисельність касових працівників, а також потребу встановлення банкоматів банк визначає самостійно [2].

Зміст касових операцій банку полягають у тому, що останні мають на увазі прийняття від клієнтів готівки, їхню видачу з банків, а також організацію обігу готівки між клієнтом і банком.

Бухгалтерський облік у банках є інформаційною системою, що містить вичерпні фінансові відомості про банк як суб’єкт господарювання. Бухгалтерська інформація дозволяє простежити активи, зобов’язання й капітал банку з моменту їх виникнення до моменту реалізації або погашення. Завдяки такому обліку керівництво банку може постійно відслідковувати хід його діяльності, у тому числі й ризики, яких він зазнає в процесі здійснення банківських операцій. Отже, облік у банках – це інформаційна система для управління банком, яка є важливої складової цього процесу операції [3].

На думку автора, під бухгалтерським обліком у банках слід розуміти процес виявлення, виміру, реєстрації, накопичення, узагальнення, схоронності й передачі інформації про діяльність банку зовнішнім і внутрішнім користувачам.

Однак поряд з бухгалтерським обліком у банках не слід зменшувати ролі й значення аудиту в банках [4; 5].

Більшість дослідників сходиться на думці, що під аудитом банку слід розуміти перевірку правильності ведення бухгалтерського обліку й складання фінансової звітності з метою висловлення незалежної професійної думки із приводу достовірності публічної бухгалтерської звітності й відповідності бухгалтерського обліку вимогам чинного законодавства й нормативам, а також з метою розробки рекомендацій з підвищення фінансової стійкості, ліквідності банку [1;3;5].

Однак оскільки предметом аудиту банку в даній статті є касові операції, то для досягнення поставленої мети має сенс визначити особливості обліку і аудиту касових операцій банку.

Грошові кошти є найбільш ліквідними активами підприємства, а грошові операції носять масовий характер і охоплюють практично всі сфери господарської діяльності підприємства, а тому грошові кошти є найбільш вразливими до порушень і зловживань. Як правило, операції руху грошових коштів підлягають суцільній аудиторській перевірці. Основними завданнями аудиту каси і касових операцій є перевірка забезпечення умов зберігання готівки і інших цінностей у касі підприємства, а також під час їх доставки на підприємство; дотримання встановленого порядку ведення касових операцій; правильності оформлення прибуткових та видаткових касових ордерів; своєчасності та повноти відображення руху готівки в касовій книзі та в звіті касира; дотримання встановленого порядку збереження чекових книжок; дотримання ліміту наявності готівки в касі; дотримання умов видачі готівки підзвіт на операційні і господарські витрати та інші потреби підприємства; своєчасності та повноти оприбуткування грошей; перевірка стану обліку касових операцій.

Наукова новизна результатів дослідження: уточнено особливості обліку та аудиту касових операцій банку на основі врахування сутнісних ознак понять: «касові операції банку»; «бухгалтерський облік у банках», «аудит банку» та останніх змін у вітчизняному та міжнародному законодавстві щодо обліку та аудиту касових операцій банку, що дозволяє підвищити ефективність управління касовими операціями банку.

Отже, враховуючи наведене вище, можна дійти висновку, в процесі розвитку вітчизняної банківської системи були відсутні комплексні наукові дослідження з проблеми теоретичних засад обліку та аудиту касових операцій банку, що спричинило значну невизначеність в теоретичному базисі та велику кількість протиріч. Отже, подальші дослідження слід зосередити на удосконаленні організаційних та методологічних засад здійснення аудиту касових операцій банків.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Галанина Е.Н. Бухгалтерский учет и аудит в банке: монографія / Е.Н. Галанина. – Донецк: ДКНБ, 2014. – 265 с.

  2. Інструкція про ведення касових операцій банками в Україні, затверджена постановою Правління НБУ №103 від 25.09.2018 р..

  3. Кіндрацька Л.М. Бухгалтерський облік та аудит у комерційних банках України: навч.посіб. / Л.М. Кіндрацька. – К.: КНЕУ, 2015. – 432 с.

  4. Адамс Р. Основы аудита: Пер. с англ. / Р. Адамс, М.В. Ольхов, – М.: Финансы и статистика, 2017. – 376 с.

  5. Додж К. Банковский аудит / К. Додж, Я.В. Соколов – М.: Гелиос, 2016. – 355 с.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Крівцова Т.О.